Recenzja: Skąd jest Pola? - Magdalena Zarębska

 

Autor: Magdalena Zarębska
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 144

Zawód jaki wykonuję, często stawia mnie w sytuacjach, kiedy muszę tłumaczyć najmłodszym różne pozytywne i negatywne zachowania. Bardzo cieszy mnie, kiedy mogę oprzeć się wtedy, na mądrych lekturach dla dzieci, które wspomagają proces rozumienia różnych zagadnień. "Skąd jest Pola?" będzie jedną z takich opowieści. Spieszę Wam wyjaśnić dlaczego.


"Czy Pola zadomowi się w nowym miejscu? Czym zajmują się artyści? I co to znaczy „być stąd”? W spokojnym Brzegu nagłe poruszenie: Julek i Martyna zastanawiają się, kim jest dziewczynka, która zamieszkała obok. Dlaczego nie reaguje na zaczepki i nie chce wyjść na podwórko? Wkrótce nadchodzi rok szkolny i Pola musi się zmierzyć z zainteresowaniem, które wzbudza. Postanawia, że z nikim się nie zaprzyjaźni, ale Julek ma wobec niej inne plany. Jego pies, Mazgaj, również... Lęk do pokonania i radość z odkrywania sztuki. Przyszywana rodzina i nie taka straszna zmiana. Wspaniała opowieść o przyjaźni, tolerancji oraz poznawaniu innych i... siebie!" 

Zapewne wielu z was spotkało się z napiętnowaniem - czy to z powodu wyglądu, pochodzenia, a może nawet ubioru lub fryzury... Takie sytuacje spotykają nas nie tylko, gdy jesteśmy dziećmi, lecz również zdarzają się pośród dorosłych. Szczególnie teraz, obserwując co dzieje się na naszym rodzimym "podwórku" istotne jest by otwarcie rozmawiać o tolerancji i inności. 
Świetnym wstępem do takich rozważań, może być książka Magdaleny Zarębskiej. Główna bohaterka - Pola - przeprowadza się z ogromnej Warszawy do maleńkiego Brzegu nad Odrą. Jej tata zostaje w stolicy, a mama artystka, zabiera dziewczynkę ze sobą do nowego miejsca, w którym zaczyna pracę. Poleczka czuje się osamotniona i nie chce nikogo do siebie dopuścić. Poznaje jednak swojego rówieśnika Julka, który stopniowo oswaja ją z nowym miejscem. 

Magdalena Zarębska, poruszyła w swojej książce niezwykle istotny temat tolerancji i akceptacji. Jasno pokazuje młodemu czytelnikowi, że inny nie oznacza gorszy. Na przykładzie Poli, ciemnoskórej dziewczynki, której mama jest Polką a tata pochodzącym z Francji Senegalczykiem przedstawia sytuację z jaką boryka się niejeden mieszkaniec naszego kraju. Dla małych dzieci (lecz niestety także dla wielu dorosłych), to mieszanka wybuchowa, czemu potrafią dać upust swoim zachowaniem.

"(...) Z ludźmi trzeba rozmawiać. Pokazywać im, że inny nie znaczy gorszy."

Pola, w maleńkim Brzegu, czuje się inna, niepasująca chwilami nielubiana a nawet odosobniona. To wiele trudnych emocji, dla dziecka w wieku szkolnym. Dla równowagi postawiono sympatycznego Julka, który otwiera serce dla nowej koleżanki. Dzięki temu, autorka poza tolerancją, porusza niemniej ważną kwestię przyjaźni oraz fakt, że poznawanie siebie samego oraz siebie na wzajem, jest bardzo istotne.

Książka, choć krótka, niesie wiele pięknych wartości. Jest to bowiem także opowieść o obcowaniu z kulturą, miłości do literatury, dbaniu o zwierzęta oraz wspieraniu starszych. Wzajemny szacunek, z jakim odnoszą się do siebie główni bohaterowie jest budujący. Całość jest napisana mądrze, prostym językiem i mimo, że porusza ciężkie tematy, to jest przedstawiona nienachalnie i w sposób zrozumiały dla najmłodszych czytelników. Poznawać ją może absolutnie każdy. Zarówno przedszkolak, jak i młodzież szkolna a także dorośli, którzy często zapominają jak ważna jest tolerancja. 

"Ludzie są różnorodni. 
Każdy ma swój odrębny charakter, zainteresowania czy ulubione zajęcia."

Książka ta, to nie tylko piękne wartości. Na wielki plus zasługuje wydanie i cieszące oczy, kolorowe ilustracje. Dopełniają one całości i pomagają zrozumieć tekst w przypadku młodszych czytelników. 
Czcionka jest nieco większa, dlatego też z powodzeniem poradzi sobie z nią już 9 latek. 


"Skąd jest Pola?" stanowi ważną pozycję pośród literatury dziecięcej. Autorka napisała książkę mądrze, w delikatny i jasny sposób przedstawiając najważniejsze wartości. Całość jest pouczająca i niesie pozytywne przesłanie. Warto zwrócić uwagę, że strach przed tym co inne lub nowe, może być spowodowany faktem, że osoby piętnujące same boją się zmian w swoim życiu lub również zostały skrzywdzone. Tym bardziej, należy tłumaczyć jak istotne jest zaakceptowanie innych, które prowadzi do tego, że polubimy siebie. 
Nie wahajcie się. "Skąd jest Pola?" będzie świetnym prezentem pod choinkę, stanowiącym punkt wyjścia do rozmów o tolerancji. Jako pedagog, polecam tym bardziej. Na pewno zabiorę ją ze sobą do pracy, by poczytać moim przedszkolakom.



MOJA OCENA
8/10


Za egzemplarz do recenzji dziękuję

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Sowia Poczta - kwietniowy box fantastyczny

Zimowy Book Haul cz. II